Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Çözüm Yöntemleri

Saç dökülmesi nedir? Saç dökülmesi nasıl önlenir? Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir? Saç dökülmesi tedavi yöntemleri nelerdir? Saç dökülmesinin nedenlerini, çözümlerini ve bilinmesi gerekenleri Acıbadem Eskişehir Hastanesi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Hülya Sağlam sizler için yazdı.

Her saç dökülmesi bir rahatsızlık olarak kabul edilmiyor. Ancak süresi uzayan ve gün geçtikçe artan saç dökülmelerinde mutlaka bir uzmana danışmak ve tedavi olmak gerekiyor.

Günümüzde en çok karşılaşılan sorunlardan biri saç dökülmesi. Daha çok erkeklere özgü olduğu düşünülen bu sorun ile kadınlar da karsı karsıya kalıyor. Acıbadem Eskişehir Hastanesi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Hülya Sağlam, saç dökülmesi hakkında bilgi verdi.

SIK KARŞILAŞILAN SAÇ DÖKÜLME TİPLERİ

Belirli bir yasam döngüsü içinde bulunan saçı oluşturan kıllar anagen, telogen ve katagen olarak adlandırılan evrelerden geçiyor. Herhangi bir zamanda, insan saçlı derisinin kıl foliküllerinin yüzde 85-90’ı anagen, yüzde 13’ü telogen ve yüzde 1’inden azı katagen dönemde bulunuyor. Telogen dönemde artmış olan saç dökülmesine ‘telogen dökülme‘ deniyor. Özellikle kadınlarda en sık bu tip saç dökülmesi görülüyor. Bu dökülmede, günlük saç kaybı 100’e kadar normal kabul ediliyor. Tanıya yardımcı olması açısından hastalara bir saç tutamının çekilmesi ile gerçekleştirilen çekme testi uygulanıyor. Eğer saç çekildiğinde 4’ten fazla saç teli koparsa, çekme testi pozitif olarak değerlendiriliyor yani dökülme problemi olduğu anlaşılıyor. Telogen dökülme ortalama üç- dört ay sürüyor. Altı aydan uzun süren dökülmelere ‘kronik telogen dökülme‘ deniyor.

Telogen dökülmenin birçok sebebi bulunuyor:

1-Hormonal sebepler: Guatr hastalıkları, gebelik sonrası ve menopoz dönemleri,
2-Diyet: Demir, biotin, çinko, protein ve esansiyel yağ asiti eksikliği,
3-İlaçlar: Bazı hipertansiyon ilaçları, doğum kontrol hapları, lityum gibi psikiyatrik ilaçlar,
4-Fiziksel stres: Kansızlık, vitamin eksikliği, ameliyat, şiddetli hastalıklar, aşırı diyet,
5-Psikolojik stres: Hastalığın tedavisi için öncelikle yukarıdaki sebepler araştırılıyor ve sebebe yönelik tedaviye başlanıyor. Hastanın saçlarına uygun şampuanların kullanımı da bu dönem için çok önemli.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir